Sinica

Sinica, powstaje wówczas, gdy w krwi ilość nieutlenionej hemoglobiny jest mniejsza niż 5 %.

doktorW teorii medycyny, można wyróżnić dwa rodzaje choroby, jest to sinica centralna oraz sinica obwodowa.

Sinica centralna, spowodowana jest nadmiernym odtlenowaniem krwi w tkankach obwodowych, a jej objawy widoczne są na ustach i tułowiu. Przykładami, z życia wziętymi, które mogą być zasadniczą przyczyną powstania choroby, jest przedawkowanie narkotyków, niedotlenienie mózgu, choroby płuc, astma, zapalenie oskrzelików, zatorowość płucna, wrodzone choroby serca, jego niewydolność, wady, zawał. Choroba, może również pojawić się bez większej przyczyny , u osób, które przebywają na znacznych wysokościach.  Natomiast obwodowy rodzaj choroby, spowodowany jest niewydolnością krążenia, a objawy, zlokalizowane są głównie na palcach i kończynach. Przyczyny, mogą być wręcz identyczne, jak przy sinicy centralnej. Jednak w tym przypadku choroby, nie występuje zaburzenia płuc i serca.

Objawami choroby, jest zasinienie ust i palców – jest to spowodowane niewielkim wysyceniem krwi tlenem.

U osób posiadających ciemną karnację, objawy są wręcz niezauważalne. Po pojawieniu się tego rodzaju symptomów, powinna nastąpić pomoc w przeciągu 5 minut.

Pomocnym powinien być dostęp dużej ilości świeżego powietrza, należy ograniczyć wysiłek fizyczny oraz bezwzględnie rzucić palenie. Ponadto, należy przyjmować leki o właściwościach rozszerzających oskrzela, takich, które poprawiają krążenie, oraz tych o działaniu wykrztuśnym. Niezbędnymi są regularne wizyty kontrolne u lekarza specjalisty. W zastosowaniu jest również terapia tlenowa.