Skazy krwotoczne

Pod pojęciem skaz krwotocznych, należy rozumieć skłonność do różnego od normy w pobliżu tkanek i narządów.

doktorObjawem choroby, są pojawiające się plamki, przyjmujące barwę czerwonych, lub czerwono – niebieskich.

Są one niewielkiej wielkości (ich średnica sięga maksymalnie 5 milimetrów) i występują pojedynczo. Zmiany pojawiające się na skórze, spowodowane są krwawieniami występującymi pod skórą. Ich głębszy rodzaj, powoduje zasinienia.

Miejscem wystąpienia plamek, może być każda część ciała, jednak najczęściej można jest spotkać na goleni.

W teorii medycyny, można wyróżnić cztery rodzaje skaz krwotocznych. Podział ten dokonany jest z uwagi na mechanizm hemostazy, który w wyniku choroby ulega zaburzeniu. Można wyróżnić hemostazę naczyniową, płytkową, osoczową i złożoną.

Skazy krwotoczne naczyniowe związane są bezpośrednio z zaburzeniami w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych w procesie hemostazy. Wśród tego rodzaju skaz, można wyróżnić ich nabyte i wrodzone odmiany.

Naczyniaki, są najczęściej występującą formą odmiany wrodzonej skazy. Ich pojawianie się, spotykane jest nawet u co dziesiątego niemowlaka i to częściej u dziewczynek. Naczyniaki, znikają samoistnie. Jeżeli, jednak nie znikną w wczesnym dzieciństwie, możliwe jest podjęcie prób usunięcia ich za pomocą lasera lub „ostrzykiwanie” sterydami.

Skaza krwotoczna w wrodzonej formie, może również występować w przypadku pojawiania się zespołów genetycznych, typu zespół Marfana, zespół Ehlersa i Danlosa.

W przypadku, nabytej formy skaz krwotocznych, najczęściej spotykaną, jest zespół Henocha o Schonleina. Choroba ta występuje najczęściej w porze zimowej i polega na stanie zapalnym małych naczyń krwionośnych. Przyczyną mogą być nie tylko zła dieta, ale również infekcje o podłożu wirusowym, bakteryjnym, czynniki środowiskowe. Towarzyszącymi objawami, mogą być bóle i zapalenie stawów, porażenie przewodu pokarmowego.

Samego leczenia skaz krwotocznych nie podejmuje się. Zmiany związane z chorobą ustępują samoistnie po pewnym czasie.

W przypadku, gdy objawem są siniaki występujące na nogach i w pobliżu cebulek włosów, leczenie odbywa się poprzez uzupełnianie niedoborów witaminy C.