Stłuczenie mózgu

Stłuczenie mózgu jest to uszkodzenie tkanek w mózgu na skutek urazu. Przyczyną, może być również znaczna różnica wartości ciśnień w jamie czaszki. Lokalizacja stłuczeń, to głównie płaty czołowe i skroniowe, bardzo rzadko występują one na powierzchniach bocznych.

doktor2Objawy stłuczenia mózgu są uzależnione od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia.

Typowymi, są utrata przytomności, powstanie niedowładów kończyn, problem z mówieniem, utrata zmysłu węchu, problemy ze wzrokiem, zwężenie źrenic, zaburzenia w ustawieniu gałek ocznych, wyprostne ustawienie kończyn. Mogą również wystąpić bóle głowy, sztywnienie karku, wymioty, nudności, porażenie połowy ciała, zaburzenia procesu oddychania. Towarzyszące zaburzenia świadomości, zaburzenia neurologiczne, uzależnione są od lokalizacji uszkodzenia.

Wymienione objawy, występują zwykle od razu po występującym urazie, rzadziej później.

Konsekwencje stłuczenia mózgu, uzależnione są od rozległości przypadłości, miejsca powstania urazu. Następstwa, mogą kończyć się na zwykłym bólu głowy, jednak mogą również przybrać formę drgawek, problemów z pamięcią, porażeń kończyn.

Leczenie, odbywa się w warunkach szpitalnych i może trwać do kilku tygodni. Po upływie tego czasu, może nastąpić zmniejszenie lub ustąpienie objawów. Jednak, nie zmienia to faktu, że choroba może zakończyć się trwałym inwalidztwem.