Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne, znane jest w teorii medycyny pod skróconą nazwą SLA. Choroba prowadzi do uszkodzeń w centralnym lub obwodowym układzie nerwowym.

doktorNajczęstszą grupą wśród których występuje zachorowanie, to osoby pomiędzy 50. a 70. rokiem życia.

Ryzyko zachorowania wśród mężczyzn, jest prawie dwukrotnie częstsze niż u kobiet.

Źródło zachorowania nie jest dotychczas poznane. Podejrzanymi są aminokwasy pobudzające, natomiast głównym podejrzanym jest glutaminian. Znaczenie w tej chorobie, mają również stres, czynniki genetyczne. W medycynie, wykazano postać choroby dziedziczoną, której przyczyną jest mutacja określonego genu.

 

Objawy, związane z występowaniem choroby, to osłabienie mięśni kończyn dolnych, kończyn górnych, głównie ramion i dłoni, zanik mięśni twarzy, poprzedzony ich osłabieniem, pojawiająca się trudność w mówieniu, połykaniu, chodzeniu, zanikanie mięśni języka, zaburzenia w jego ruchomości. Może również wystąpić wzmożone napięcie mięśniowe, kurcze mięśni, spadek wagi ciała. W późniejszym etapie zachorowania, pojawiają się problemy w oddychaniu, w wyniku osłabienia mięśni międzyżebrowych, przepony. Kolejnymi, są problemy z połykaniem, których konsekwencją może być zachłystowe zapalenie płuc.

W celu postawienia diagnozy, wykonywane są badania diagnostyczne, które przeprowadza specjalista neurolog, badanie EMG. Dzięki temu badaniu, można ustalić czy nerwy obwodowe są uszkodzone.

Nie wynaleziono leku na stwardnienie zanikowe boczne. Można jedynie, zapobiegać objawom choroby. W tym celu, w zastosowaniu jest gimnastyka lecznicza, głównie ćwiczenia, które mają za zadanie zaktywizować zachowanie funkcji mięśni, zapobiec sztywności stawów. Do takich ćwiczeń, można zaliczyć pływanie lub inne ćwiczenia w wodzie. Ponadto, niezbędnymi jest wykonywanie ćwiczeń logopedycznych, stosowane są leki mające na celu zmniejszenie spastyczności mięśni.