Tachykardia

Tachykardia jest jednym z rodzajów arytmii. Polega ona na pojawieniu się zaburzeń w pracy serca w postaci przyspieszenia jego bicia, jednak nie pod wpływem wysiłku fizycznego.

choroby-sercaZa normę w pracy serca uważane jest 60-100 uderzeń na minutę. Tachykardia ma miejsce, gdy serce uderza ponad 100 razy na minutę. Zaburzenia w postaci przyspieszenia akcji serca nie zawsze mogą oznaczać pojawienie się choroby mięśnia sercowego, dlatego niezwykle istotne jest szybkie zdiagnozowanie tego stanu u specjalisty.

Tachykardia, jako objaw, może występować przy gorączce, zatruciu, udarze słonecznym, nadczynności tarczycy, czy anemii. Konieczne jest wtedy wyeliminowanie przyczyny, czyli stanu, w którym się ona pojawia. Tachykardia może pojawić się też, gdy w sercu występują ogniska ekotopowe, czyli struktury wytwarzające impulsy elektryczne. Choroby serca, nerwowość, niezdrowy styl życia oraz choroby układu krążenia to także czynniki sprawcze przyspieszonego rytmu serca. Dodać do tego należy również przeżywanie przez człowieka silnych, czy to negatywnych, czy pozytywnych, emocji.

Objawy pojawiające się w czasie tachykardii to przeważnie uczucie kołatania serca, czyli szybkie i mocne oraz nieregularne bicie serca.

Jednocześnie dochodzi do podwyższenia tętna w tętnicach obwodowych. Możliwe jest też utracenie przez mięsień sercowy stabilności hemodynamicznej, czyli zdolności do pompowania krwi w stopniu zapewniającym dotlenienie wszystkich organów ciała. W wyniku tego procesu dojść może do zawrotów głowy, uczucia omdlenia, duszności, napadowego kaszlu, czy też utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach do śmierci sercowej.

Niezwykle ważne jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty w przypadku częstego pojawiania się tachykardii lub występowania jej w dłuższym okresie. Konieczne jest wtedy wykonanie szeregu badań, takich jak EKG i EKG metodą Holtera. Niektóre przypadki tachykardii wymagają wykonania inwazyjnego badania elektrofizjologicznego. Schorzenie to można leczyć tez farmakologicznie, gdy jednak nie jest to możliwe, konieczne jest wykonanie zabiegu ablacji termicznej, czyli zniszczeniu ogniska przyspieszonych impulsów wewnątrz mięśnia sercowego. W terapii ważne jest też ograniczenie spożycia napojów podnoszących ciśnienie krwi oraz zminimalizowanie wysiłku fizycznego. Zapamiętać należy, że zaniechanie leczenia tachykardii może prowadzić bezpośrednio do zagrożenia życia i ryzyka powikłań.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .