Testotoksykoza

Testotoksykoza to rzadka choroba genetyczna, dotykająca chłopców. W teorii medycyny, zwana jest również rodzinnym przedwczesnym dojrzewaniem męskim. Główną jej przyczyną jest zbyt duża produkcja męskiego hormonu, testosteronu, która powoduje zbyt wczesne dojrzewanie chłopców.

lekarzObjawy, w niektórych przypadkach można zaobserwować już u trzylatka. Jednak, najczęściej spotykanymi są u chłopców pomiędzy 9, a 12 rokiem życia.

Testotoksykoza to nadmierne owłosienie dziecka w miejscach wokół narządów płciowych, pod pachami, na twarzy. Objawia się również poprzez powiększenie się narządów płciowych, szybki wzrost dziecka, zdarzające się wytryski nasienia. Można zaobserwować również agresywne zachowanie.

Fazy choroby przedstawiają się następująco:
• Faza 1 (od 9 – 13 lat) – brak widocznych oznak dojrzewania płciowego.
• Faza 2 (9 – 15 lat) – powiększenie się jąder i moszyny, również owłosienia u podstawy członka.
• Faza 3 (11 – 16 lat) – faza przedpokwitaniowa – rozwój jąder, powiększenie prącia, ma miejsce rozrost owłosienia, włosy stają się grubsze, gęstsze i ciemniejsze, pojawia się mutacja, gwałtowny wzrost wysokości.
• Faza 4 (12 do 28 lat) – większe umięśnienie sylwetki, dalszy wzrost, pojawia się owłosienie łonowe, pachowe, zarost na twarzy, jądra rozpoczynają wytwarzanie plemników, pierwszy wytrysk.
Najlepiej, aby jak najszybciej zgłosić niepokojące objawy do lekarza. Podjęcie odpowiedniego leczenia, pozwoli na uniknięcie problemów w dorosłym życiu. Testotoksykoza często mylona jest z nowotworem. W celu prawidłowego rozpoznania, należy przeprowadzić badanie pozwalające stwierdzić mutację genu receptora lutropiny u samego chorego lub u któregoś z jego rodziców (kobieta, mimo, że objawy u niej nie występują, może być nosicielką choroby).

Leczenie rozpoznanej choroby, polega na leczeniu hormonalnym – im wcześniej rozpoczęte, tym lepiej dla dziecka.