Tężec

Tężec, to choroba należąca do grupy chorób zakaźnych, wywołana beztlenową laseczką tężca. Bakteria zlokalizowana jest w ziemi oraz florze jelitowej zwierząt domowych.

doktorChoroba, przedostaje się do organizmu człowieka głównie przez uszkodzenie skóry, podczas zranienia i zabrudzenia rany ziemią. Po przedostaniu się do wnętrza, laseczka tężca, produkuje substancję, która jest silnie trująca, tetanospazminę, której drogą dalszego przemieszczania są nerwy. Dochodzi do uszkodzenia centralnego układu nerwowego.

Objawy zakażenia tężcem, mogą być już odczuwalne po kilku dniach od przedostania się bakterii do organizmu człowieka. Są nimi bóle głowy, tułowia, niepokój rozdrażnienie, nadmierne napięcie mięśni żuchwy, zaburzenia połykania, wzrastające napięcie mięśni twarzy. Dopiero później, pojawiają się drgawki mięśni oddechowych, dzięki którym pacjent dusi się.

Działaniem zapobiegającym, jest szczepionka przeciwko tężcowi. Osoby zaszczepione na pewno nie zachorują. Dzięki niej, organizm ludzki skutecznie uodparnia się na bakterie laseczki tężca.

Osoby, które skaleczyły się, muszą natychmiast dokładnie oczyścić ranę. W zastosowaniu są antybiotyki oraz inne, stosowane celem uzupełnienia leczenia.

Leczenie, osoby już zarażonej tężcem, przebiega w warunkach szpitalnych i polega głównie na podawaniu choremu surowicy przeciwtężcowej.