Tłuszczak

Jest występującą najczęściej w tkance podskórnej łagodną zmianą nowotworową. Może być też spotykany jako zmiana skórna, a rzadziej jako zmiana na narządach wewnętrznych. Na tę dolegliwość zapadają najczęściej ludzie dorośli, ale spotyka się te zmiany także u dzieci.

doktorW większości przypadków tłuszczaki w postaci miękkich kulek nie wywołują dolegliwości bólowych i nie przysparzają trudności w życiu codziennym. Gdy urosną do sporych rozmiarów, wtedy mogą stać się uciążliwe, dlatego więc warto monitorować ich stan u lekarza od samego początku ich zauważenia. Wnętrze tłuszczaka to tkanka tłuszczowa, stąd jego miękki stan i bezbolesność.

Miejsca powstawania to rejony obfitujące w tkankę tłuszczową, a więc cały tułów, nogi, ręce, kark. Jeśli chodzi o narządy wewnętrzne, to umiejscawia się tam tłuszczak, którego składem nie są komórki tkanki tłuszczowej, tzw. adipocyty, ale komórki mięśniowe gładkie i drobne naczynia krwionośne. Zmiany te mogą występować pojedynczo, ale też spotyka się kilka tłuszczaków pojawiających się w skupiskach. Przyczyny ich pojawiania się nie są dotąd znane lekarzom. Ich zdaniem mogą być to uwarunkowania genetyczne albo przyczyny pourazowe.

Tłuszczak jest zmianą niezłośliwą, ale nie oznacza to, że wyczuwane pod skórą guzki można bagatelizować. Diagnoza lekarska pozwala jednoznacznie zidentyfikować charakter tłuszczaka i odróżnić go do innego rodzaju nowotworu. Po otrzymaniu diagnozy można zadecydować czy zostawić zmianę, gdy jest bezbolesna i niewidoczna, czy ze względów estetycznych zmianę usunąć.

Tłuszczaki usuwa się operacyjne, jednak jest to zabieg typowo ambulatoryjny w znieczuleniu miejscowym, co nie wymaga hospitalizacji. Inaczej jest, gdy chodzi o tłuszczaka narządów wewnętrznych, np. wątroby. Wtedy konieczny jest zabieg operacyjny.

Tłuszczak, gdy usunie się go w całości, nie wykazuje tendencji do odrastania. Nie można jednak wykluczyć, że po pewnym czasie obok usuniętego wyrośnie nowy guzek. Może to oznaczać, że osoba ma szczególne (często genetyczne) predyspozycje do tego typu zmian i pojawią się one na skórze jeszcze nie raz. Konieczna jest wtedy systematyczna obserwacja ciała i konsultacja z lekarzem.