Torbiel galaretowata

Torbiele galaretowate to rodzaje nowotworów o łagodnym charakterze. Te zmiany podnabłonkowe są nierakowe, wypełnione płynem lub galaretowatą substancją.

doktorZwane są inaczej ganglionami. Zanim torbiel się pojawi miejsce staje się znacząco wrażliwe na ból. Przy najdrobniejszym dotyku wywoływany jest niemożliwy do zniesienia i przeszywający ból. Miejsca powstawania torbieli to nadgarstki, okolice kolan, stawy palcowe i grzbiety stóp. Zmiany te powstają z nieznanych dotychczas przyczyn, jednak możliwym powodem może być przebyty uraz, kontuzja lub nadmierne obciążanie stawów. Z tych względów mogą one powstawać u osób wykonujących wyczynowe sporty: ciężarowców, tenisistów, wioślarzy, gimnastyków a także muzyków

Torbiel galaretowata to narośl początkowo niewielkich rozmiarów (od ziarna grochu do orzecha włoskiego), jednak z każdym dniem przybierająca na rozmiarze. Można ją przesuwać, chociaż jest twarda w dotyku. Torbiele galaretowate mają charakter nierakowy, mimo to możliwe jest ich zezłośliwienie w wyniku nieleczenia. Nie można zatem lekceważyć pojawienia się torbieli pod skórą.

Zmniejszenie zmiany jest możliwe poprzez nałożenie szyny lub usztywnienia w okolicy chorego stawu, aby zniwelować jego ruchomość i obciążenie.

Diagnoza charakteru omawianej narośli powinna odbyć się u lekarza specjalisty. Badanie może odbyć się sposobami organoleptycznymi łącznie z badaniem rentgenowskim lub USG.

Likwidacja gangliona jest możliwa poprzez m.in. odessanie nagromadzonego płynu („aspiracja”), który jednak po kilku tygodniach może pojawić się ponownie. Tak wiec jest to metoda nietrwała.Innym sposobem, dla lekarzy kontrowersyjnym, jest tzw. metoda „Biblijna”. Polega ona na uderzeniu z dużą siłą ciężką książką (np. biblią – stąd nazwa) w torbiel. Ból towarzyszący temu jest ogromny, jednak u wielu osób ganglion znika i nie pojawia się po tym działaniu.Kolejną z metod jest „sklerotyzacja”, polegająca na wstrzykiwaniu do guzka środka, powodującego zarośnięcie ganglionu i powstanie blizny.

Najskuteczniejszym sposobem pozostaje chirurgiczne usunięcie torbieli galaretowatej („gangliektomia”), gdyż prawdopodobieństwo jej nawrotu jest w tym przypadku najmniejsze.