Torbiel

Pod pojęciem torbieli,  należy rozumieć, jamę, która jest zamknięta, a wewnątrz niej znajduje się płyn. Nie ma określonej lokalizacji, może pojawić się dokładnie w każdym miejscu organizmu. Może być niegroźna, jednak, jeżeli zawiera tkankę litą – możliwym jest przekształcenie się jej w nowotwór o charakterze złośliwym.

problemyŹródłem istnienia torbieli może być zahamowanie swobodnego przepływu płynów, może powstać w wyniku infekcji, powstałych guzów, stanów zapalnych o charakterze przewlekłym, istniejących chorób genetycznych.

Torbiele, można podzielić ze względu na miejsce ich występowania. Jednak, z uwagi na fakt, że mogą pojawić się praktycznie wszędzie, na pewno nie zdoła się ich wszystkich wymienić. Do najpopularniejszych, zaliczyć można torbiele jajnika, w piersi, tarczycy, gradówki, na trzustce oraz wiele, wiele innych.

Przykładowo, torbiel pojawiająca się na jajniku, zwana również cystą, powstaje na skutek braku pęknięcia pęcherzyka Graffa. Dzieje się tak, wówczas, gdy ten pęcherzyk nie zawiera żadnej z komórek jajowych lub komórka ta obumarła. W przypadku, gdy nie ma miejsce jajeczkowanie, dochodzi do gromadzenia się płynu, a z czasem powstaje torbiel.

Torbiele, w zależności od tego gdzie są zlokalizowane, mogą dawać różne objawy. Te, umiejscowione na naskórku lub znajdujące się tuż pod skórą, wyczuwalne mogą być jako niewielka grudka lub zgrubienie. Natomiast, jeżeli zlokalizowane są na narządach wewnętrznych, pacjent może o nich nic nie wiedzieć – dowiadując się dopiero podczas badania RTG, USG, tomografii komputerowej, wyniku rezonansu magnetycznego.

Podczas obecności torbieli jajników, możliwymi są objawy krwawień międzymiesiączkowych, bólu głowy, mdłości, wymioty, omdlenia organizmu.

Torbiele, o charakterze niegroźnym, poddawane są obserwacji przez lekarza specjalistę i nie wymagają dalszej interwencji. Większe rozmiarowo torbiele, można usuwać podczas operacji chirurgicznej, często skutecznym jest usuwanie z nich płynu.

Jest łagodnym rodzajem nowotworu, najczęściej o charakterze niezłośliwym, chociaż spotyka się też zmiany złośliwe. Może różnić się wielkością: najmniejsze wykrywalne są jedynie pod mikroskopem, te największe uciskają na sąsiadujące narządy czy tkanki.

Występowanie cysty jest powszechne u wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci a skończywszy na osobach starszych, a także u każdej z płci, gdyż zapadają na nią zarówno kobiety (szacuje się, że w większej liczbie), jak i mężczyźni. Tak samo jest z miejscem pojawienia się tego nowotworu. Może on występować praktycznie w każdej części ciała człowieka. Jeżeli chodzi o formę torbieli, to jest to wypełniona płynem lub gazem zamknięta jama. Może ona występować w formie tzw. czynnościowej, gdy cysta funkcjonuje w naturalnych i zwykłych czynnościach zaatakowanego narządu. Inną formą torbieli jest tzw. gruczolako-torbielak, który zawiera tkankę litą narządu. Ten drugi typ nowotworu jest znacznie groźniejszy dla zdrowia, szczególnie jeśli dotyczy na przykład jajników. Torbiel czynnościowa w tym przypadku to torbiel pęcherzykowa lub torbiel ciałka żółtego. Natomiast gruczolako-torbielak nie jest w stanie samoczynnie zaniknąć i nieleczony powodować może zezłośliwienie guza. Tak więc jak widać torbiel atakuje między innymi jajniki. Jej powstanie na tych narządach może być następstwem zmian hormonalnych, zahamowania pękania dojrzałego pęcherzyka Graafa. Skutkiem może być natomiast niepłodność lub nawet bezpłodność.

Innymi narządami, które atakują torbiele są piersi, nerki, tarczyca, stawy, ścięgna, wątroba, oskrzela, kolana (tzw. torbiel Bakera). Zmiany te mogą występować też jako tak zwane zmiany wrodzone, które tworzą się jeszcze w życiu płodowym (na przykład policystyczne nerki). Czasami zdarzają się również torbiele będące zmianą pourazową, poinfekcyjną, zapalną.

Wykrycie torbieli i ich leczenie jest ściśle zależne od miejsca występowania tej zmiany, objawów i charakteru zmiany. Niektóre zmiany zanikają samoistnie, jednak wykazujące charakter złośliwego nowotworu powinny być usuwane w chirurgiczny sposób.

Cysty usuwa się zatem chirurgicznie lub poprzez odessanie i osuszenie wnętrza. W lżejszych przypadkach pomocne jest stosowanie środków farmakologicznych. Gdy zachodzi podejrzenie nowotworu złośliwego, konieczne jest pobranie płynu celem wykrycia komórek rakowych. Wykonuje się to przez zabieg zwany biopsją.