Uszkodzenie nerwów obwodowych

Uszkodzenie nerwów obwodowych, zwane jest w skrócie, w teorii medycyny, pod nazwą neuropatii obwodowej.

doktorDo uszkodzenia nerwów dochodzi jedynie na obszarze jednego lub kilku nerwu lub nerwów.

Objawem neuropatii nerwów obwodowych jest odczuwanie mrowienia w dolnych lub górnych kończynach, możliwe jest również odczuwanie bólu w dotyku, mięśnie również ulegają osłabieniu, aż do ich porażenia.

Ponadto, choroba może objawiać się zaburzeniami potliwości, barwy, ocieplenia skóry oaz jej wyglądu.

Choroba jest spowodowana zarażeniem bakteriami, wirusami – to w przypadku istnienia stanu zapalnego. Natomiast, choroba bez udziału zapalenia, spowodowana jest spożywaniem zbyt dużej ilości alkoholu, zatruciami chemicznymi.

Można również wyróżnić uszkodzenie nerwów obwodowych wywołane uciskiem. Ucisk na nerwy, spowodowany jest przez pogrubiony mięsień, więzadła lub wyrośle kości. Do uszkodzeń spowodowanych uciskiem, dochodzi głównie w przypadku nerwów łokciowego, nadgarstka, czy nerwu strzałkowego.

Neuropatia nerwu łokciowego, jest wynikiem uciskania nerwu znajdującego się tuż pod skórą. Pacjent odczuwa ból połączony z parestezją czwartego i piątego palca kończyny górnej oraz przedramienia. Obniżeniu ulega również siła palców, zanikają mięśnie kłębika, międzykostne ręki – w wyniku zaniku tych mięśni, kształt ręki ulega zmianie.

W przypadku odczuwania jakichkolwiek zmian, objawów, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Lekarzem specjalistą, jest neurolog.