Wady wrodzone serca

Wady wrodzone serca dotyczą okresu płodowego człowieka i stanowią najczęstszą przyczynę zgonów niemowląt. Termin wady wrodzone odnosi się do nieprawidłowości w budowie serca oraz zaburzeń w kwestii lokalizacji tego narządu i naczyń krwionośnych w klatce piersiowej.

choroby-sercaPrzyczyny pojawienia się wad wrodzonych w większości przypadków nie zostają rozpoznane. Jednak istnieje pewna grupa czynników ryzyka, do której należą przede wszystkim wady genetyczne, nieprawidłowości chromosomowe lub nieprzestrzeganie przez ciężarną absencji od używek różnego rodzaju. Także przebyte w ciąży infekcje typu różyczka, toksoplazmoza, opryszczka i inne, przyczyniają się w znacznym stopniu do pojawienia się wad serca u płodu. Także występowanie cukrzycy u kobiety ciężarnej podnosi ryzyko zachorowania dziecka na którąś z wad serca.

Zatem niezwykle istotne znaczenie ma szeroko pojmowana diagnostyka prowadzona jeszcze w okresie prenatalnym. Postęp medyczny umożliwia przeprowadzanie coraz to doskonalszych nieinwazyjnych badań serca płodu, począwszy już od 8 tygodnia ciąży.

Najczęstszymi objawami, które pojawiają się zaraz po urodzeniu, są sinica skóry i śluzówek, przyspieszona akcja serca, duszność oraz trudności podczas karmienia. Do tego dochodzą trudności w przybieraniu na wadze, a także słyszane stale nad sercem szmery o szorstkim odgłosie. Nie należy ich mylić z niegroźnymi szmerami mijającymi z wiekiem. Jedynie zespół objawów może świadczyć o wadzie serca i konieczności dalszego leczenia. U noworodków obarczonych wadami serca charakterystyczny jest wstrząs kardiogenny, czyli niskie ciśnienie tętnicze przy ochłodzonej skórze.

Diagnostyka wad wrodzonych serca polega na wykonaniu szeregu badań obrazowych, wśród których najważniejsze jest echo serca, a inne z badań to EKG, RTG klatki piersiowej, pomiar pulsometryczny, czy badanie dopplerowskie.

Główną metodą leczenia wad wrodzonych serca są wykonywane kilkakrotnie w określonym czasie zabiegi chirurgiczne. Jeżeli one nie przyniosą rezultatu konieczne jest leczenie paliatywne, które umożliwia poprawę krążenia krwi oraz przeżycie chorego.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .