Wodniak jądra

Wodniak jądra, jest swoistą torbielą, w której gromadzi się płyn surowiczy. Zwykle, jest to wada wrodzona, pojawiająca się u 6% narodzonych noworodków płci męskiej. Jednak, przyczyna może być również nabyta i spowodowana urazami, stanem zapalnym, przebytymi operacjami, nowotworami.

doktorPłyn gromadzący się w wodniaku jądra, to około kilkudziesięciu do kilkuset mililitrów, jest on brązowego koloru.

Wodniak jadra, swoimi objawami przypomina przepuklinę pachwinową, nowotwór jadra, czy też jego stan zapalny. Objawami takimi, jest powiększenie się rozmiaru wodniaka, które następuje głównie wieczorem, powiększeniu ulega również samo jądro, jednak bez występowania jego zaczerwienienia. Mogą, choć nie muszą pojawić się ból i trudności w chodzeniu.

Z uwagi na podobieństwo objawów, warto po zauważeniu jakichkolwiek zmian udać się do lekarza, celem zdiagnozowania przypadłości.

Wrodzona postać wodniaka, powstaje na skutek niezarośnięcia wyrostka pochwowego. U większości chorych, choroba znika samoistnie po roku lub dwóch.

Postać nabyta wodniaka, natomiast pojawia się jako powikłanie innych chorób, stanu zapalnego jadra, najądrza, urazu jądra, przebytego zabiegu operacyjnego przepukliny pachwinowej, czy też operacji żylaków powrózka nasiennego.

Postawienie prawidłowej diagnozy i odróżnienie wodniaka jądra od innych chorób, następuje dzięki wykonanemu badaniowi USG. Leczenie, stosowane w tej chorobie, to głównie leczenie chirurgiczne.

Wodniakiem jądra w medycynie nazywa się rodzaj torbieli, gdzie pomiędzy błoną otrzewną i błoną surowiczą jądra gromadzi się płyn surowiczy.

doktor2Choroba ma charakter wrodzony i wówczas jest spowodowana zaburzeniami pomiędzy równowagą ilości płynu a jego możliwością do wchłaniania przez osłonkę pochwową jadra. Wówczas, gdy przyczyna choroby ma charakter nabyty, jest nią uraz, operacja, choroba nowotworowa lub istnienie stanu zapalnego.

To, w jaki sposób objawia się wodniak jądra, może być mylone z objawami spotykanymi w przypadku zachorowania na przepuklinę pachwinową, stan zapalny jądra, czy chorobę nowotworową jądra.

Do objawów należy powiększenie się narządu, zmiana rozmiarów wodniaka, szczególnie przed porą wieczorną można zaobserwować zwiększanie się jego rozmiarów, rzadko pojawia się ból i trudności w chodzeniu, nie ma zaburzeń, ani bólu odczuwalnego przy oddawaniu moczu.

Celem postawienia prawidłowej diagnozy i dokonania rozpoznania, należy wykonać badanie USG, dzięki któremu będzie można odróżnić wodniaka jądra od innych chorób.

Leczenie, opiera się na wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Nie ma jednoznacznych wskazań do leczenia wodniaka, należy jednak w każdym przypadku skonsultować się z lekarzem, celem poznania charakteru choroby i ustaleniu jej przyczyny.

Cechami, które kwalifikują do wykonania zabiegu operacyjnego jest trudność odróżnienia choroby od innych, szczególnie przepukliny pachwinowej, obecność bólu, niepłodność.