Wole guzkowe nadczynne

Wole guzkowe nadczynne najczęściej występuje u osób, które posiadały już wole guzkowe obojętne. U chorego można stwierdzić występowanie wymienionego rodzaju guzków, jak i guzków nieaktywnych.

lekarzPrzyczyny powstawania wola guzkowego nadczynnego spowodowane są niedoborem jodu w tarczycy. W wyniku braków, powstaje jeden lub kilka guzków autonomicznych, które zajmują się wydzielaniem dużej ilości hormonów tarczycy do krwi. Przysadka mózgowa, odpowiedzialna jest za kontrolę wytwarzania tych hormonów, jednak w tym przypadku traci nad tym kontrolę. Na skutek tego  przez cały czas następuje produkcja dużej ilości hormonów przez chorą tarczycę.

Objawami choroby jest nadmierna pobudliwość, nerwowość, brak tolerancji ciepła, zaburzenia snu, duszności.

W  leczeniu, dużą rolę odgrywa czas. Większa skuteczność istnieje w przypadku wczesnego wykrycia choroby. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że nie można podejmować żadnych działań leczniczych na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem specjalistą. Cechą dosyć charakterystyczną, nawet po podjęciu leczenia, jest tendencja do powracania objawów – dlatego też chory powinien być pod stałą konsultacją lekarską.