Wole proste

Wole proste, w teorii medycyny znane jest również pod nazwą wola nietoksycznego lub rozlanego. Choroba polega na jednakowym powiększeniu objętości tarczycy, czynności hormonalne tarczycy pozostają nienaruszone.

krzyzRozważając nad przyczynami powstania wola prostego, można podzielić to na wole proste endemiczne oraz sporadyczne. Przyczyną wola endemicznego jest zbyt mała ilość jodu w środowisku i pożywieniu chorego. Najczęściej dotyczy to osób zamieszkujących tereny oddalone od morza. Braki w ilości jodu, również w pożywieniu, przyczyniają się do obniżenia produkcji hormonów tarczycy, co organizm stara się zastąpić powiększeniem objętości gruczołu.

Przyczyna powstania wola sporadycznego, nie jest do końca poznana. Mogą je wywołać niektóre leki (lit, aminoglutetymid, goitryny), pod uwagę bierze się  również okresy większej potrzeby organizmu na jod (okres ciąży, wieku dojrzewania), oraz  zasadniczą rolę mogą odgrywać czynniki dziedziczne.

Objawami wola prostego, jest uczucie ucisku w szyi lub zaburzenia w oddychaniu, które spowodowane są rozrostem gruczołu. Dużo rzadziej występuje, chrypka, problemy z połykaniem, czy kaszel.

Z uwagi na mało dokuczliwe dolegliwości, posiadanie przez chorego wola prostego, często jest wykrywane przez zwykły przypadek. Wole proste nie wymaga leczenia, jeżeli osoba je posiadająca nie odczuwa w życiu codziennym żadnych dolegliwości lub nie powoduje to zauważalnych defektów estetycznych. Celem zmniejszenia wola lub zapobieżenia jeso dalszemu rozrostowi, pomocne będzie przyjmowanie medykamentów zawierających tyroksynę – taki zabieg trwa przez około 12 do 24 miesięcy.

Jeżeli, pacjent uskarża się na duże dolegliwości ze strony wola prostego, typu duszności, nadmierny kaszel, czy zaburzenia w połykaniu, niezbędnym zabiegiem jest wykonanie operacji.