Wrodzona niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy związana jest w bezpośredni sposób z ograniczonym (poniżej normy) produkowaniem hormonów przez tarczycę. Taki stan, istnieje już u dziecka znajdującego się w wodach płodowych i występuje u jednego na cztery tysiące urodzeń.

problemyTarczyca to gruczoł zlokalizowany w przedniej, dolnej części szyi. Główną funkcję jaką pełni w organizmie, to odpowiedzialność za metabolizm oraz gospodarkę wapniowo – fosforanową.

Odpowiednia praca tarczycy kierowana jest przez mózg, dokładniej przez przysadkę mózgową oraz podwzgórze. Cykl tego mechanizmu jest w taki sposób skonstruowany, że podwzgórze wytwarza tyreliberynę, hormon pobudzający przysadkę mózgową do wydzielania tyreotropiny, która działa na komórki tarczycy pobudzając produkcję głównych hormonów.

W postaci wrodzonej niedoczynności tarczycy, niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze postawienie diagnozy, gdyż niedoczynność tarczycy u noworodków hamuje odpowiedni rozwój fizyczny, psychiczny i nerwowy, ma również istotny wpływ na wzrost w wieku poniemowlęcym.

Współcześnie, już w pierwszych dniach życia noworodka, przeprowadzane są badania w tym kierunku, zwane badaniami przesiewowymi, a polegające na oznaczeniu TSH w krwi noworodka.

Przyczynami wrodzonej niedoczynności tarczycy, może być jej brak lub nieprawidłowości w wykształceniu się, w budowie, powstałe już w życiu płodowym, duże znaczenie może wynikać z niedoborów jodu zawartego w jadłospisie matki oraz przyjmowanie w ciąży leków przeciw schorzeniom tarczycy, także zaburzenia w przysadce, podwzgórzu.

Objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy, oprócz tych w życiu niemowlęcym, noworodkowym, są podobne do tradycyjnych, występujących przy każdej niedoczynności tarczycy. Należy do nich zwolnienie metabolizmu, konsekwencją czego jest wzrost wagi, włosy stają się bardziej łamliwe, przesuszone z tendencją do wypadania, Pogarsza się również wygląd zewnętrzny skóry, staje się ona sucha, blada, z podatnością do rogowacenia naskórka zewnętrznego. Kolejne objawy niedoczynności tarczycy, uzewnętrzniają się ze strony przewodu pokarmowego: zmniejszenie pracy przewodu pokarmowego, które w konsekwencji może powodować zaparcia o charakterze przewlekłym, a w skrajnych przypadkach może dojść do niedrożności przewodu pokarmowego. Inne objawy dotyczą: zaburzeń pamięci problemów z koncentracją, spowolnienia akcji serca, u kobiet miesiączki są obfite i zaburzone jest ich występowanie, pojawiają się również problemy z zajściem w ciążę, u mężczyzn zaobserwować można spadek libido i potencji.

Celem rozpoznania wrodzonej niedoczynności tarczycy, zostaną przeprowadzone badania krwi na poziom TSH, tyroksyny – jest to najczęściej wykonywany zabieg. Innymi, które są pomocne w postawieniu prawidłowej diagnozy, jest ocena stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy krwi. Wykonywane jest również USB tarczycy, jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, EKG.

Leczenie niedoczynności tarczycy, polega na zastępczym podawaniu leków zawierających tyroksynę. Ta metoda pozwala na uzyskanie szybkich i dobrych wyników, jednak wymaga od chorego systematycznego i długofalowego przyjmowania odpowiednich dawek tego preparatu. Lekarzem specjalistą, w tej dziedzinie jest endokrynolog.