Zaburzenia krzepnięcia krwi

W przypadku występowania zaburzeń w krzepnięciu krwi, u pacjentów występuje duża skłonność do krwawień przedłużających się w czasie. Przykładowo, mowa tutaj o występowaniu obfitych miesiączek u kobiet, krwawieniach z dziąseł, spotykanych podczas mycia zębów.

doktor2Zaburzenia w krzepliwości krwi, w teorii medycyny, mogą przyjmować formę skaz krwotocznych oraz skaz zakrzepowo – zatorowych. Skazy krwotoczne, dotyczą pojawiania się nadmiernego krwawienia po każdorazowym skaleczeniu, czy wykonaniu zabiegów chirurgicznych. Istnieje również znacząca skłonność do tworzenia się krwiaków, sińców przy zwykłych urazach „dnia codziennego”.

Skazy zakrzepowo – zatorowe, charakteryzują się powstawaniem w naczyniach krwionośnych, zakrzepów na skutek zwykłych, małych urazów.

 

Źródłem występowania omawianych zaburzeń, mogą być zaburzenia krzepliwości krwi o podłożu wrodzonym lub nabytym.

Celem zdiagnozowania choroby, należy wykonać badanie laboratoryjne, na podstawie którego wyników, będzie można określić ilość jednego lub większej ilości czynników.

Leczenie, tak zwane objawowe, odbywa się w warunkach szpitalnych i polega na podawaniu świeżej krwi lub preparatów krwiopochodnych, które zawierają czynnik osoczowy (globulinę przeciwkrwawiączkową).

Problem zaburzeń w krzepnięciu krwi jest poważnym problemem i musi być jak najszybciej skonsultowany z lekarzem, gdyż nielicznie, może grozić nawet utratą życia.