Zakażenie wirusem Coxsackie

Wirus Coxsackie, pochodzi z rodziny enterowirusów i powoduje powstawanie chorób układu sercowo – naczyniowego, oddechowego, układu nerwowego.

doktorW teorii medycyny, wyróżnić można dwa rodzaje wirusa. Coxsackie A, odpowiedzialny jest za powstawanie chorób serca, układu oddechowego, natomiast typ B, jest główną przyczyną powstawania schorzeń układu nerwowego.

Drogą zakażenia, może być obecność wirusa w wodzie, z uwagi na możliwość przetrwania w ściekach (wydalany jest z organizmu za pośrednictwem kału), może być również przenoszony drogą kropelkową lub pokarmową. Dlatego też, miejscami, w których może dojść do najczęstszego zarażenia, to baseny, itp. Najbardziej podatną grupą osób na zarażenie, są dzieci do 5. roku życia.

Wirus, przyczynia się do rozwoju w organizmie wielu chorób, zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych, stanu zapalnego gardła, wrzodziejącego zapalenia jamy ustnej, stanu zapalnego opłucnej, mięśnia sercowego, nawet do poronienia w czasie ciąży.

Zakażenie wirusem, nie powoduje występowania praktycznie żadnych objawów. Jedynymi, mogą być bóle głowy, mięśni, wysoka gorączka. Towarzyszącym, może być ból gardła, który jest początkiem występowania stanu zapalnego. Kolejnym etapem zapalenia gardła, są mogące się pojawić zmiany wrzodziejące, obejmujące oprócz gardła, również migdałki i podniebienie miękkie. W wielu przypadkach, chorzy mają również problemy pochodzenia pokarmowego, z biegunką włącznie.

Postawienie diagnozy i zlokalizowanie wirusa w organizmie człowieka wymaga zlecenia wykonania badań wirusologicznych.

W przeważającej liczbie przypadków zachorowań, objawy ustępowały po kilkudniowym stosowaniu środków przeciwbólowych. Jednak, w przypadku, gdy objawy są dużo poważniejsze niż podwyższona temperatura ciała, należy niezwłocznie udać się do lekarza.