Zakupoholizm

Dziwnym wydawać by się mogło, że zakupy mogą uzależniać. Z reguły dziedzinami uzależniającymi jest hazard i alkohol.

zakupoholizmOtóż, okazuje się, że nagminne, nałogowe dokonywanie zakupów, jest chorobą. W teorii medycyny, choroba ta nazwana jest zakupoholizmem. Jej źródło związane jest z psychiką ludzką, podobnie jak przy chorobach bulimii, depresji czy anoreksji. Uzależnienie od zakupów, jest chorobą współczesną i odkrytą dosyć niedawno.

Człowiek dba o siebie, nie spożywa żadnych używek, robi działania kontrolne. Niby nic nie dolega, a choroba rozwija się w naszej psychice, po odwiedzeniu jednego, czy dwóch sklepów, nie możemy się oprzeć przed kupnem jakiegoś od choćby drobiazgu. Wytłumaczenie, jest proste: zarabiam – mogę kupować.

Objawem zakupoholizmu, jako choroby jest obsesyjne dokonywanie zakupów, nie chodzi tutaj o zakup jednego, czy dwóch ubrań na miesiąc. Zakupoholiczka lub zakupoholik nie może żyć bez dokonania jakiegokolwiek zakupu w danym dniu. Przeradza się to w obsesję.

Zakupoholizm, dotyka głównie osoby o stałej psychice i braku silnej woli. Wydawać by się mogło, że choroba dotyka głównie kobiet, nic bardziej mylnego. Nie ma określonych uwarunkowań co do płci, która zachoruje. Choroba psychiczna, jaką jest zakupoholizm, nie zagraża życiu człowieka, jak przykładowo depresja, której konsekwencją mogą być popełniane samobójstwa. W przypadku obsesyjnego dokonywania zakupów, bardziej mogą ucierpieć osoby bliskie, niż sam chory.

Osoba chora nie zauważa problemu i własne choroby. Z reguły osobami uświadamiającymi chorych o ich nałogu, są osoby najbliższe, partner, partnerka, dzieci.

Uświadomienie problemu, jest pierwszym krokiem w rozpoczęcie leczenia. Zakupoholikom nie pomogą żadne leki farmakologiczne z apteki. Niestety nie ma cudownego środka, po którym problem zniknie. Pacjent musi zgłosić się do psychologa, psychiatry lub innego specjalisty. Długość prowadzonej terapii będzie uzależniona od stopnia zaawansowania choroby i stanu psychicznego.