Zapalenie gruczołów Bartholina

W teorii medycyny gruczoły Bartholina, znane są również pod nazwą gruczołów przedsionkowych większych. Zlokalizowane są we wnętrzu warg sromowych większych. lekarzGłównym zadaniem, za jakie odpowiadaj, jest wytwarzanie śluzu zapewniającego odpowiedni stopień nawilżenia pochwy podczas stosunku płciowego.

Stan zapalny, powstaje na skutek infekcji bakteryjnej, za którą odpowiedzialne są gronkowce i gonokoki (dwoinka rzeżączki). W wyniku stanu zapalnego gromadzi się ropa, która zamyka ujście gruczołu w efeskie wywołując obrzęk i ból.

Zachorowanie, najczęściej spotykane jest u kobiet do czterdziestego roku życia, głównie tych aktywnych seksualnie. Podwyższone ryzyko zachorowania na zapalenie gruczołów Bartholina istnieje w przypadku, gdy panie chorują na nawracające bakteryjne zapalenie pochwy.

Objawami charakterystycznymi dla tej choroby ból odczuwalny podczas chodzenia, który może wręcz uniemożliwiać chodzenie, odczuwalny podczas stosunku płciowego, zaczerwienienie warg sromowych, możliwe wystąpienie obrzęku, podniesiona temperatura ciała, ogólne osłabienie organizmu.

Istnieją przypadki, w których powstały ropień ulega samoistnemu pęknięciu, wówczas jego zawartość powoduje wyciek do przedsionka pochwy lub na powierzchnię skóry. Taki stan rzeczy przynosi ulgę i ustąpienie dolegliwości, objawów.

Leczenie, nie jest procesem długotrwałym. Wielokrotnie pozytywne efekty w tej chorobie daje nasiadówka z roztworu manganianu potasu. Jednak, gdy tak się nie stanie, stosowany w leczeniu jest drenaż lub zabieg marsupializacji. Ten ostatni rodzaj zabiegu, to nacięcie torbieli, celem wycieku wydzieliny, która w nich zalega – zabieg wykonywany przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy konieczne jest usunięcie gruczołu Bartholina za pomocą interwencji chirurgicznej.