Zapalenie mózgu

Zapalenie mózgu o przebiegu ostrym, zwane jest w teorii medycyny encefalopatią.

doktor2Przyczyna tkwi w wirusie grypy, a choroba jest poważnym powikłaniem po jej przebiegu. Powstanie zapalenia mózgu, grozi poważnymi w skutkach zmianami neurologicznymi oraz wysokim stopniem śmiertelności wśród pacjentów.

Główną grupą pacjentów są dzieci, które są hospitalizowane z powodu infekcji grypy.

Objawami zapalenia mózgu, zalicza się zarówno objawy choroby wywołującej, grypy, jak i objawy samego stanu zapalnego mózgu. Objawy grypy, są powszechnie znane i nie ma potrzeby wymieniania ich. Natomiast zapalenie mózgu, objawia się poprzez występowanie drgawek, utrat1) świadomości o postępującym przebiegu, zaburzenia w mówieniu, porażenie nerwów.

W przypadku zdiagnozowania zapalenia mózgu, niezbędnym jest w pierwszej kolejności włączenie w proces leczenia leków przeciwko wirusowi grypy: należą do nich amantadyna, oseltamivir. Zastosowanie tych leków, przyczyni się do poprawienia się stanu neurologicznego pacjenta. W dalszym leczeniu, pomocne jest leczenie hipotermią. Polega ona na początkowym obniżeniu temperatury, a następnie jej podwyższeniu do normalnego stanu.

Sterydy, stosowane są w lecznictwie, celem zmniejszenia liczby cytokin zapallnych.

Notowana w Polsce liczba zakażeń wirusem grypy jest dużo wyższa, od tych, dotyczących stanu zapalnego mózgu. Jednak, warto zwrócić szczególną uwagę na tą chorobę, głównie dlatego, że nie jest ona wykrywana przez lekarza pierwszego kontaktu, a jej występowanie dale poważne w skutkach konsekwencje.