Zapalenie opon mózgowych

Nazewnictwo choroby, zapalenie opon mózgowych, obejmuje swym zakresem stan zapalny mózgu oraz opon rdzeniowo – mózgowych.

doktorChoroba powodowana jest przez wirusy, należące do grupy enterowirusów, wirusów odkleszczowego zapalenia mózgu, pochodzące z grupy Hermes.

Przebieg zapalenia opon mózgowych jest dosyć łagodny i sprowadza się do podniesionego ciśnienia śródczaszkowego, objawiającego się nudnościami, wymiotami, bólami głowy. Chociaż, te ostatnie, w połączeniu z podwyższonym stanem gorączkowym, mogą występować jeszcze przed pojawieniem się objawów neurologicznych. Ponadto, objawami jest sztywność odczuwalna w karku.

Postawienie prawidłowej diagnozy następuje na podstawie wykonania badania płynu mózgowo – rdzeniowego. Jeżeli, w płynie tym istnieje podwyższone ciśnienie, ma miejsce również zwiększenie liczby komórek z naciskiem na przeważającą liczbę limfocytów, to jest to zapalenie opon mózgowych. Natomiast, celem wykrycia przyczyny, który wirus odpowiedzialny jest za powstanie choroby, należy zbadać materiał genetyczny wirusa znajdującego się w płynie mózgowo – rdzeniowym. Taka analiza, dokonywana jest za pomocą metody PCR.

Nie trzeba wspominać, iż jak najszybsze podjecie leczenia choroby, jest metodą na szybsze wyleczenie.

Celem zmniejszenia zwiększonej wartości ciśnienia śródczaszkowego, należy stosować leki o działaniu przeciwobrzękowym lub przeciwpadaczkowym.

Jeżeli, podejrzenie przyczyny padnie na wirusa grypy, niezbędne będzie włączeni leków o działaniu przeciwgrypowym.