Zapalenie żołędzi i napletka

Stan zapalny żołędzi i napletka, jest jedną z chorób układu rozrodczego. Do powstania choroby wystarczy zakażenie bakteriami lub grzybami, choć przyczyną choroby może być również uraz mechaniczny prowadzący do uszkodzenia napletka.

doktorŹródłem choroby jest także wcześniejsze zachorowanie na kiłę, rzeżączkę, opryszczkę narządów płciowych, podrażnienie na skutek działania substancji chemicznych, składowych materiałów

Choroba może rozpocząć się u mężczyzny w każdym wieku.

 

Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z prowadzeniem niewłaściwej higieny osobistej, częstymi zmianami partnerów seksualnych, używania nie przeznaczonych do miejsc intymnych środków czystości. Na zachorowanie są również bardziej podatni mężczyźni, którzy chorują na cukrzycę.

Typowymi objawami choroby jest zaczerwienienie żołędzi i napletka, ich obrzęk, którym towarzyszy ból, natomiast na powierzchniowym naskórku pojawiają się zmiany chorobowe w postaci czerwonych ubytków tkanek otoczonych białą obwódką, mogą pojawić się również pęcherzyki, które bolą.

Leczenie stanu zapalnego polega głównie na usuwaniu z miejsc objętych chorobą, bakterii, co w rezultacie zapobiega rozwijaniu się groźnej infekcji.

Podczas leczenia, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę osobistą, starannie osuszać miejsca intymne, które objęte są stanem zapalnym. W zastosowaniu są maści przyspieszające gojenie, ewentualnie tabletki.