Zapaść krążeniowa

Zapaść krążeniowa należy do grupy niewydolności układu krążenia o ostrym przebiegu.

doktor2Zapaść krążeniowa może być następstwem w przebytych zatruciach, chorobach zakaźnych, po biegunkach lub wymiotach o intensywnym przebiegu, które mogą doprowadzić do znacznego odwodnienia organizmu.

Najczęściej spotykana jest również u osób, które dłuższy czas stoją lub po prostu nagle, gwałtownie wstaną.

Objawami zapaści krążeniowej jest ogólne osłabienie organizmu, zawroty głowy, apatyczność, płytki oddech, obniżenie ciśnienia, słabo wyczuwalne, przyspieszone tętno.

 

Efektem występujących objawów, jest zbyt małe dostarczanie tlenu oraz substancji odżywczych, które zwykle dostarczane są z krwią. Konsekwencją jest niedokrwienie tkanek, narządów – końcowym efektem, może być nawet zatrzymanie akcji serca.

Jeżeli u chorego wystąpi zapaść krążeniowa, niezbędnym jest zastosowanie działań, należących do grupy pierwszej pomocy. Nieprzytomnego chorego należy ułożyć w bezpiecznej pozycji bocznej, tak aby nogi były wyżej niż głowa. W przypadku, wystąpienia wymiotów, nie można dopuścić, do udławienia się nimi pacjenta.

Przytomnemu pacjentowi można podać gorącą kawę lub herbatę, pamiętając przy tym, aby ogrzewać również pozostałe części ciała i nie dopuścić do ich wychłodzenia.

Objawy zapaści, mogą przyjmować postać zaburzeń układu sercowo – naczyniowego o poważnym stadium.

Niezwłocznie, oczywiście należy wezwać pomoc lekarską.