Zatrucie ibupromem

Ibuprom, jest składową powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Dlatego też przyjmując tabletki przeciwbólowe, łatwo go przedawkować, a w konsekwencji może dojść do zatrucia organizmu. Ibuprom, sam w sobie nie jest tak niebezpieczny, co jego główny składnik, ibuprofen.

zatrucieWśród społeczeństwa krąży mylne przekonanie, że leki bez recepty są ogólnodostępne i można je przyjmować bez ograniczeń. Nic bardziej mylnego!

Ibuprom, z ibuprofenem w swoim składzie jest lekiem pomocnym na wiele przypadłości. Jednak, przed jego zażyciem, powinno się przeczytać ulotkę, czy możemy go zażyć. Przeciwwskazaniami jest przykładowo nadwrażliwość na ibuprofen lub zbliżone leki niesteroidowe. Podczas przyjmowania tego leku, powinny uważać również pacjenci z niewydolnością nerek, serca lub wątroby oraz chorujący na astmę oskrzelową. Istnieje również ograniczenie wiekowe – poniżej dwunastego roku życia nie wolno go dzieciom podawać. W dawkowaniu powinny również uważać osoby powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia.

Skutkami przedawkowania ibupromu, a w konsekwencji zatrucia nim organizmu, są występujące objawy: zanik apetytu, odbijanie, ból zlokalizowany w nadbrzuszu, wzdęcia, niestrawność oraz zaparcia. Przy większym zatruciu mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego lub wystąpić wrzody żołądka i dwunastnicy. Nadwrażliwość na ibuprom lub jego składnik ibuprofen, może być powodem reakcji alergicznych: uczuleń występujących na skórze, obrzęków, pokrzywki, nieżytu nos, rumienia, a nawet astmy oskrzelowej. W przypadku długotrwałego leczenia pojawiającymi się objawami są niedokrwistość hemolityczna, małopłytkowość, zmniejszenie ilości granulocytów i białych krwinek we krwi. Do objawów przedawkowania zaliczyć można występujące i utrzymujące się bóle brzucha i głowy w połączeniu z zawrotami głowy, szumy uszne, nudności i wymioty, dezorientacja, śpiączka, drgawki.

Niezbędnymi, w zapobieżeniu konsekwencji, jest udzielenie pierwszej pomocy. W przypadku, gdy od zażycia leku nie upłynęło więcej niż pół godziny, można wywołać wymioty u osoby zatrutej. Jednak, pierwszą czynnością i tak jest wezwanie pogotowia ratunkowego. W celach wywołania wymiotów, można podać pacjentowi wodę z domieszką soli kuchennej. Gdy, objawem zatrucia jest utrata przytomności, nie należy podawać żadnych płynów i substancji doustnych.

Aby, pozbyć się ibupromu organizmu można podać węgiel aktywowany, który jest powszechnie stosowany w medycynie do leczenia niestrawności, wzdęć biegunek. Zaletą tego węgla jest usuwanie z organizmu toksyn i bakterii.

Najlepszym zaleceniem, jakie można zastosować, to przestrzeganie zasad rozpisanych na ulotkach dołączonych do opakowania leku przeciwbólowego.