Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa

Zespół Morgagniego-Adamsa-Stokesa występuje w wyniku występowania częstoskurczu komórek serca lub w bloku przedsionkowym. Choroba, polega na niedochodzeniu krwi do mózgu będącego wynikiem wolnego lub zbyt szybkiego krążenia krwi wraz z czynnością jej zatrzymania.

lekarzObjawami zespołu Morgagniego-Adamsa-Stokesa, jest pojawienie się bradykardii, gdzie serce pompuje krew w zbyt wolnym tempie, czego efektem jest nie zapewnienie odpowiedniego krążenia. Ponadto, może wystąpić, stan nazywany w teorii medycyny asystolią. Stan ten, dotyczy zatrzymania się serca na kilka sekund.

Towarzyszącymi są również dolegliwości bólowe, szczególnie głowy i brzucha, zawroty głowy, drgawki, zaburzenia procesu oddychania, zblednięcie skóry, istnieją przypadki zachorowań, w których chory odczuwa nie mający pokrycia lęk. Ciężka postać choroby, może skończyć się śmiercią kliniczną.

Jeżeli, wystąpi napad, należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy choremu. Polega ona na położeniu pacjenta na twardym podłożu w pozycji bocznej, ustalonej oraz na uderzaniu ręką w klatkę piersiową w miejscu, gdzie jest serce, w równych odstępach czasu. Jeżeli, będzie niezbędne, to należy wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie metodą usta – usta.

W leczeniu chorego, może wystąpić sytuacja, kiedy niezbędne jest wszczepienie rozrusznika serca.