Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg, określany jest w teorii medycyny również pod nazwą zespołu Wittmaacka – Ekborna lub syndromu RLS.

doktorChoroba, należy do grupy zaburzeń neurologicznych.

Źródła badawcze, przedstawiają przyczynę choroby jako czynniki genetyczne, lub konsekwencja innych, istniejących problemów neurologicznych. Przekazanie choroby w kodzie genetycznym, przyczynia się do pojawienia się objawów już około 35. roku życia. Jeżeli, istnienie choroby, spowodowane jest współistnieniem innej, o podłożu neurologicznym, to najczęstszymi chorobami towarzyszącymi, są mocznica, cukrzyca, problemy z gospodarką żelazem, zapalenie stawów o podłożu reumatoidalnym, uszkodzenia rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych, niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane, choroba Friedricha. Choroba, może ujawnić się także w okresie ciąży.

Nazwa choroby w pełen sposób odzwierciedla jej objawy. Podstawą są kurcze mięśni podczas snu w nocy, występują one głównie gdy chory jest przemęczony, a w jego organizmie występują niedobory elektrolitów. Drugą przyczyną są leki o działaniu antydepresyjnym, przeciwpadaczkowym, ich przyjmowanie oraz odstawienie leków nasennych, o działaniu uspokajającym.

Objawy, dotyczące niekontrolowanego poruszania nogami, występują nie tylko podczas snu, ale również podczas zwykłego leżenia, odpoczywania, czy siedzenia. Ponadto, chorzy narzekają na współwystępujące mrowienie, swędzenie, kłucie, dyskomfort, drętwienie odczuwalne w nogach. Choroba może powodować przerywanie snu, bezsenność, problemy z zasypianiem. Chory, wówczas budzi się niewyspany podenerwowany, wręcz zmęczony, dlatego też prawdą jest określenie choroby, jako powodującej zaburzenia w normalnym, codziennym funkcjonowaniu, w pracy.

Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn choroby.

Z uwagi na ten fakt, trudno znaleźć jedno, uniwersalne lekarstwo. Jeżeli, choroba jest wtórnym efektem współistnienia innego schorzenia, lekarz powinien zająć się leczeniem pierwotnej choroby. W innych przypadkach, stosowane jest leczenie objawowe zespołu niespokojnych nóg.