Zespół pozakrzepowy

Pod pojęciem zespołu pozakrzepowego, kryje się ostateczne stadium rozwoju niewydolności żył. Do takiego stanu, może dojść w wyniku problemów z krzepnięciem krwi oraz stanem zapalnym żył.

krzyzPrzyczyną choroby jest uszkodzenie żyły głębokiej, które wynikło na skutek stanu zapalnego.. W środku naczynia, znajduje się zakrzep, który blokuje światło żyły, a tym samym staje się przyczyną nieprawidłowości w odpływie krwi z kończyn.

Objawami choroby, jest cienka skóra, która robi się gładka, a na jej powierzchni widoczne są plamy koloru białego i brązowego.

Występuje również obrzęk oraz drętwienie i ociężałość kończyn dolnych.

W celach diagnostycznych, prowadzone jest badanie USG. Jego obraz jest bardzo pomocnym w określeniu, czy choroba jest schorzeniem, po świeżej zakrzepicy, czy też uprzednio niezdiagnozowanym.

Leczenie zespołu pozakrzepowego, przebiega za pomocą kompresoterapii. Polega ona na ucisku na żyły przy pomocy specjalnych opasek. Stosowanymi są również ćwiczenia, które spowodują zgięcie grzbietowe stopy.  Jeżeli, towarzyszącym jest stan zapalny, stosowanymi są antybiotyki lub leki flebotropowe.