Zespół stopy cukrzycowej

Zespół stopy cukrzycowej jest jednym z rodzajów powikłań cukrzycy. Nie ma tutaj istotnego znaczenia typ cukrzycy, na jaki się choruje, czy jest to cukrzyca typu 1, typu 2, czy chory musiał przyjmować insulinę, czy wystarczającymi były leki doustne.

lekarzObjawem stopy cukrzycowej jest sucha i łuszcząca się skóra, która pozbawiona jest owłosienia. Wygląd skóry dotyczy pięty i innych części stopy, które wystają. Pojawiają się tam pęknięcia, owrzodzenia, a w konsekwencji martwica. Występują problemy ze wzrostem paznokci, które stają się zdeformowane, stopa staje się niedożywiona, sina. Skóra wraz z wszelkimi tkankami staje się niedotleniona. Ma miejsce powolne uszkadzanie naczyń tętniczych, zmniejszanie uch elastyczności, co może doprowadzić do miażdżycy. Późniejsza zwiększona lepkość krwi, skłonność do tworzenia zakrzepów staje się główną przyczyną powstania stopy cukrzycowej.

W teorii medycyny rozróżnia się trzy rodzaje stóp cukrzycowych:

Stopa neuropatyczna, charakteryzuje się odczuwalnym ciepłem, sama stopa ma lekko różową barwę, tętno w niej jest wyczuwalne. Stopa nie boli przy poruszaniu, ale w spoczynku tak. Kość stopy jest uszkodzona. Leczenie polega głównie na odciążeniu stopy. Natomiast powikłaniami są owrzodzenia neuropatyczne, które nie bolą.

Drugim rodzajem stopy cukrzycowej, jest stopa niedokrwienna. Główną przyczyną istnienia jest miażdżyca zarostowa naczyń obwodowych. Objawem jest zimna, sina, bez wyczuwalnego tętna stopa. W późniejszym okresie możliwa jest martwica, zgorzel. Zachowane jest głębokie czucie. Ból odczuwalny jest ruchu, z nasileniem w spoczynku. Istotnym jest fakt, że struktura kości nie jest naruszona. Leczenie polega na wprowadzeniu stopniowego ruchu.

Kolejną, jest stopa neuropatyczni – niedokrwienna – najcięższa forma, która charakteryzuje się połączeniem objawów obydwóch rodzajów stóp.

Szpitalne leczenie stopy cukrzycowej, polega na jej unieruchomieniu, odciążeniu i leżeniu w łóżku. Zabieg taki stosowany jest celem zapobieżenia rozprzestrzeniania się zakażenia oraz ulepszenia dopływu tlenu do tkanek stopy. Lekarz specjalista chirurgii, zajmuje się usuwaniem martwych tkanek, w następnej kolejności podaje choremu antybiotyki. Ocenie podlega również stan ukrwienia stopy – celem przeprowadzenia operacji, aby polepszyć ukrwienie stopy. Leczenie chirurgiczne, prowadzone jest równorzędnie z podawaniem insuliny, leczeniem lekami wspomagającymi oraz antybiotykami, wprowadzona jest również dieta dla osób za cukrzycą.