Zespół zakodowanych reakcji seksualnych

Zespół zakodowanych reakcji seksualnych jest zbiorem zahamowań na doznania seksualne kobiety lub mężczyzny. Jako choroba został zdiagnozowany już w 1974 roku.

doktor2Główną przyczyną są przyzwyczajenia doznań odczuwanych podczas masturbacji uprawianej w okresie młodzieńczym.

Objawami opisywanego zespołu zaburzeń jest brak osiągnięcia orgazmu podczas normalnego, spontanicznego stosunku płciowego.

Życie seksualne w związku jest równie ważnym, jak zrozumienie. Zaburzenia w tej sferze na pewno niekorzystni wpływają na relacje partnerów. Partner lub partnerka seksualna przyzwyczajona do określonych doznań, , psychika przyzwyczajona do odczytywania określonych reakcji, wyobrażeń, wyuczonych przez jakiś okres czasu podczas masturbacji, nie może otworzyć się na nowe, stworzone przez partnera.

Medycyna zanotowała zwiększony odsetek zachorowalności na tę chorobę u młodych kobiet, posiadających histeryczny charakter. Fakt przyzwyczajeń do określonych reakcji i doznań seksualnych, nie oznacza, że osoba choruje na niską potencję seksualną. Wręcz przeciwnie, potencjał ten jest bardzo wysoki, jedynie nawet najbardziej doświadczony seksualnie partner, nie jest wstanie odczytać zakodowanych w mózgu przyzwyczajeń, a tym samym, nie jest wstanie doprowadzić partnerki do osiągnięcia orgazmu. Wówczas, gdy tego typu zburzenia zauważymy, natychmiast należy zaprzestać masturbacji. Jeżeli trudność w osiąganiu orgazmu nadal będzie istniała lub, gdy jego osiągnięcie nie jest możliwe w ogóle, należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Doktorem w tej dziedzinie jest lekarz seksuolog.

Ważnym jest jednak, aby terapii poddało się obydwóch partnerów – wówczas efekty będą na pewno szybsze, a leczenie skuteczniejsze. Stosowana terapia opiera się o psychoterapię behawioralną, gdzie partnerzy seksualni oduczają się wypracowanych odruchów, natomiast mówią co jest dla nich ważne, aby na tej podstawie odbudować swoje życie seksualne od nowa i aby cieszyły się nim obydwie strony. Uwarunkowane zachowania często mogą mieć podłoże nerwicowe, dlatego też, spotykanym jest stosowanie równocześnie leków służących do leczenia nerwic.