Złamanie mostka

Złamania mostka związane są w głównej mierze z przebytymi wypadkami komunikacyjnymi.

doktor2Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem niesie za sobą ryzyko uszkodzenia tego odcinka podczas wypadku. Złamanie mostka należy do jednego z cięższych przypadków złamań, głównie ze względu na możliwości powikłań w postaci równoczesnego uszkodzenia naczyń krwionośnych lub narządów wewnętrznych znajdujących się w okolicy mostka, czyli serca, płuc itp. Podczas złamania mostka może dojść też do złamania żeber, co również jest groźne dla narządów wewnętrznych.

Podczas urazu mostka na pierwszym miejscu pojawia się ból promieniujący z uszkodzonego miejsca. Dodatkowo dochodzi do zasinienia okolicy złamania, obrzęku oraz wzmożonej tkliwości. Efektem dodatkowym jest słyszalne trzeszczenie pocierających się o siebie odcinków złamanych kości podczas oddychania.

Diagnoza złamania mostka możliwa jest na postawie obrazowych zdjęć, takich jak RTG lub tomografia komputerowa.

Bez względu na przyczynę oraz stopień zaawansowania złamania mostka konieczna jest hospitalizacja poszkodowanego. Ma to na celu pogłębienie diagnostyki poprzez wykonanie serii badań wykluczających uszkodzenie innych narządów wewnętrznych. Ma to zapobiec ewentualnym powikłaniom po przebytym urazie mostka. Wielkość urazu ma znaczenie, jeśli chodzi o wybór leczenia. Im większa skala działania, tym zdecydowana konieczność leczenia operacyjnego. Niewielki uraz mostka wymaga jedynie leczenia farmakologicznego lekami przeciwbólowymi. Złamanego mostka nie unieruchamia się, aby kości mogły się lepiej zrosnąć i zagoić. Przebyte złamanie mostka wymaga od chorego większego odpoczynku w pozycji leżącej oraz ograniczenia ruchu do minimum. Kilka tygodni z reguły wystarczy, aby móc powoli wracać do normalnego trybu życia. Ćwiczenia pod okiem specjalisty pomogą odzyskać sprawność i nie doprowadzić do ponownego uszkodzenia zrośniętego miejsca.