Zwężenie zastawki mitralnej

Zwężenie zastawki mitralnej należy do grupy wad serca. Polega ono na zwężeniu otworu ujścia żylnego, przez który przepływa krew z lewego przedsionka do lewej komory.

choroby-sercaPrawidłowa powierzchnia takiego ujścia powinna wynosić u dorosłego człowieka 4-6 cm2. Choroba ta pojawia się częściej u kobiet oraz u osób w młodymi i średnim wieku. Najbardziej niebezpieczne jest pozostawanie tegoż schorzenia w postaci bezobjawowej przez wiele lat, co ma destrukcyjny wpływ na stan mięśnia sercowego, mimo nieodczuwania żadnych symptomów choroby. Konsekwencją zwężenia zastawki mitralnej jest nagromadzenie krwi w przedsionku i naczyniach transportujących krew.

Do głównych przyczyn omawianego tu schorzenia należy przebycie w przeszłości gorączki reumatycznej lub też infekcji zapalenia wsierdzia, czy reumatoidalnego zapalenia stawów, które obciąża serce. W wyniku tych chorób dochodzi do uszkodzenia i zrośnięcia płatków zastawki, przez co nie działa ona prawidłowo. Jednak nie tylko przebyte choroby mogą powodować zwężenie zastawki mitralnej. Może do niego dojść także przy pojawieniu się przeszkody w postaci skrzepliny lub guza, która hamuje przepływ krwi. Stan zmniejszenia przepływu krwi z przedsionka do komory może być wywołany także innymi wadami w obrębie serca oraz naczyń transportujących krew.

Objawy zwężenia zastawki mitralnej są jednak w każdym przypadku jednakowe i przedstawiają się jako zmniejszenie tolerancji wysiłku fizycznego, duszności także w spoczynku, krwioplucie, częste infekcje dróg oddechowych.

Pojawić się może migotanie przedsionków, obrzęk płuc oraz chrypka. Zaawansowany stopień choroby upośledza także prawą komorę serca i wywołuje związane z tym objawy.

Po zauważeniu u siebie któregokolwiek z objawów konieczna jest natychmiastowa wizyta u specjalisty, który zleci zestaw badań i wyda odpowiednią diagnozę. Istnieje wtedy szansa na wyleczenie. Badania niezbędne do poprawnej diagnozy to przede wszystkim EKG, zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej, cewnikowanie serca, koronarografia oraz tzw. „echo serca”. Także wynik próby wysiłkowej jest istotny przy dalszym postępowaniu leczniczym. Jeżeli chodzi o proces leczenia, to polega on na leczeniu zachowawczym oraz inwazyjnym. Pierwsze to profilaktyka zakrzepów, leczenie migotania przedsionków oraz niewydolności serca, a także zmniejszenie zastoju krwi. Natomiast drugi rodzaj polega na wszczepieniu cewnika i balonu do serca, a akże na operacyjnym naprawieniu zastawki mitralnej. W zakres terapii wchodzi też farmakoterapia oraz zmiana trybu życia na mniej wysiłkowy i mniej stresujący.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .