Żylaki przełyku

Żylaki przełyku, nie są chorobą samą w sobie, lecz objawem chorób. Najczęściej pojawiają się w wyniku zachorowania na marskość wątroby.

doktorPrzełyk, jest przewodem łączącym gardło z żołądkiem. Żylaki przełyku, pojawiają się w ostatniej części przewodu (części brzusznej przełyku).

W pierwszym etapie pojawiania się żylaków przełyku, nie występują praktycznie żadne objawy. Dopiero z czasem, żylaki ulegają rozciągnięciu i pęknięciu, czemu towarzyszy krwawienie. Występuje ono wówczas, gdy ciśnienie w przełyku lub układzie żylnym, nagle wzrasta w wyniku kaszlu lub przetransportowywania pokarmów do żołądka.

Nabrzmienie żylaków przełyku, może powodować krwawienie i może dochodzić do pękania. U chorego, podczas jedzenia, przy połykaniu, może pojawić się ból. Dodatkowo, pojawiająca się czkawka i wymioty, podrażniają naczynia żylne w przełyku, czego objawem jest krwawienie.

Krwawienie z przewodu pokarmowego, nie musi objawiać się poprzez silny strumień krwi. Pojawiać się mogą wymioty, które są lekko zabarwione krwią lub w ich składzie znajdują się skrzepy krwi. Oprócz, najczęściej występującego krwawienia z przewodu pokarmowego, towarzyszącymi są również objawy, takie jak: osłabienie, smoliste stolce, obniżenie ciśnienia tętniczego, żółtaczka, wodobrzusze, nagłe szybsze bicie serca.

Oprócz marskości wątroby, żylaki przełyku, są również objawem nadmiernego spożywania alkoholu, czy żółtaczki typu B. Jednak, samo, zdiagnozowanie istnienia żylaków, następuje dopiero, gdy pojawi się pierwsze krwawienie z przewodu pokarmowego.

Leczenie żylaków przełyku, przebiega poprzez zastosowanie metody endoskopowej, czy skleroterapii żylaków.

Ta ostatnia, polega na wstrzykiwaniu odpowiedniego rodzaju substancji chemicznej powodującej ich zamkniecie. Zabieg ten, należy powtarzać, początkowo w odstępach 4 dni, następnie kilku tygodni.